Γερμανία-Αυστραλία 4-0 με ανατροπή

Οι Γερμανοί έδειξαν τις διαθέσεις τους από νωρίς, επιχειρώντας να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και το κατάφεραν με τον Μεσούτ Οζίλ στο κέντρο να οργανώνει άψογα το παιχνίδι. Οι Αυστραλοί, πάντως, δεν πέρασαν απαρατήρητοι στα πρώτα είκοσι λεπτά, δημιουργώντας τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ. Αυτές ήταν και οι... έσχατες περιπτώσεις που απασχόλησαν τους θεατές του αγώνα, αφού στα υπόλοιπα τα "πάντερ" κυριάρχησαν. Ηδη από το 8ο λεπτό ο Λούκας Ποντόλσκι έβαλε τα... μισά γκολ από όσα είχε βάλει όλη την περσινή σεζόν με την Κολονία στο πρωτάθλημα ανοίγοντας το σκορ. Οι γρήγοροι και αποτελεσματικοί συνδυασμοί του σκόρερ, του Οζίλ, του Μίροσλαβ Κλόζε, του Τόμας Μίλερ και του Φίλιπ Λαμ είχαν μόνο μία κατάληξη, την εστία του Μαρκ Σβάρτσερ.
Το φιλμ του αγώνα
3ο λεπτό: Κόρνερ από δεξιά για την Αυστραλία, ο Νιλ την πρώτη κεφαλιά και ο Γκαρσία από κοντά στέλνει την μπάλα πάνω στον Νόιερ
7ο λεπτό: Ο Κλόζε μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, σουτάρει πάνω στον Σβάρτσερ και στην επαναφορά ο Βάλερι κοντράρει στο σουτ του Οζίλ
9ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Μίλερ παίρνει την μπάλα στην περιοχή, γυρίζει προς τα πίσω εκεί όπου τρέχει ο Ποντόλσκι, που με δυνατό σουτ ανοίγει το σκορ
20ό λεπτό: Σουτ του Γκαρσία στα όρια της περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ
24ο λεπτό: Σέντρα για τη Γερμανία από αριστερά, ο Κλόζε αμαρκάριστος από το ύψος χάνει το σίγουρο 2-0
26ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Σέντρα του Λαμ από 30 μέτρα, άστοχη έξοδος του Σβάρτσερ που μπερδεύεται με τον Νιλ και ο Κλόζε επανορθώνει για την προηγούμενη χαμένη ευκαιρία
31ο λεπτό: Ο Οζίλ βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σβάρτσερ από δεξιά, κάνει ένα "σκαφτό" πλασέ αλλά ο Νιλ προλαβαίνει και διώχνει σε κόρνερ
39ο λεπτό: Εκπληκτική γερμανική ανάπτυξη, ο Λαμ μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, βγάζει τη σέντρα, αλλά ο Κεντίρα πιάνει πολύ δυνατά και άσχημα την κεφαλιά
40ό λεπτό: Κάθετη μπαλιά του Ποντόλσκι στον Οζίλ, ο οποίος περνά τον Σβάρτσερ, αλλά ανοίγει πολύ την μπάλα και χάνει την ευκαιρία
54ο λεπτό: Σουτ του Μίλερ έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σβάρτσερ
59ο λεπτό: Ο Κλόζε βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σβάρτσερ, ο Αυστραλός τον σταματά, στην επαναφορά ο Κλόζε κάνει μπαλιά παράλληλη με το τέρμα, αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν μπορεί να πιάσει το σουτ
66ο λεπτό: Ποντόλσκι και Κλόζε αλλάζουν την μπάλα εντός της περιοχής της Αυστραλίας, αλλά η τελική πάσα του Ποντόλσκι ήταν πολύ δυνατή και απλώς εξοστρακίζεται στο πόδι του Κλόζε πριν φύγει άουτ
68ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Μίλερ δέχεται την πάσα μέσα στην περιοχή, απελευθερώνεται πανέμορφα από τον Τσίπερφιλντ και με σουτ που προσκρούει και στο δεξί δοκάρι του Σβάρτσερ, κάνει το 3-0
70ό λεπτό: ΓΚΟΛ! Νέα εκπληκτική επίθεση της Γερμανίας, χαμηλή μπαλιά από αριστερά προς τον νεοεισελθόντα Κακάου που απέναντι στον Σβάρτσερ κάνει το 4-0
Ο Αυστραλός τερματοφύλακας δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, αλλά σίγουρα σε πολύ καλύτερη από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των Λούκας Νιλ και Κρεγκ Μουρ που άδειαζαν ανεξήγητα την περιοχή τους και επέτρεπαν σε οποιονδήποτε Γερμανό να "τρυπώσει" και να απειλήσει. Ο Κλόζε το έκανε αρκετές φορές και σε μία από αυτές, στο 26' βρήκε στόχο. Εάν, μάλιστα, ήταν πιο προσεκτικός θα είχε κλείσει το ημίχρονο με δεύτερο γκολ.
Στο δεύτερο μέρος ο Πιμ Φέρμπεϊκ έριξε στη μάχη τον Μπρετ Χόλμαν αντί του Βινς Γκρέλα, αλλά Στο 56' ένα αντιαθλητικό τάκλιν του Τιμ Κέιχιλ τον οδήγησε πρόωρα στα αποδυτήρια. Με δέκα παίκτες τα "καγκουρό" ήταν καταδικασμένα να βλέπουν τα κύματα των γερμανικών επιθέσεων δίχως να μπορούν να αντιδράσουν. Ο Μίλερ στο 68' και ο Κακάου (είχε περάσει ως αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα) στο 70' διέλυσαν την άμυνα των Αυστραλών, που ήταν ανήμποροι να διαταράξουν την αρμονία με την οποία αναπτυσσόταν η γερμανική "μηχανή".
Κλειδί αγώνα
Οσοι τα τελευταία χρόνια απολαμβάνετε τους συνδυασμούς της Μπαρτσελόνα και της εθνικής Ισπανίας, σίγουρα θα μπορείτε να διακρίνεται κάποια από τα στοιχεία στην ανάπτυξη της Γερμανίας. Αυτή η συνεργασία των επιθετικογενών παικτών, με τον Οζίλ σε ρόλο Τσάβι να κινεί τα "νήματα", ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να προκύψει από τον τραυματισμό του Μίχαελ Μπάλακ. Φυσικά η "νάτσιοναλμανσαφτ" δεν έφτασε στα επίπεδα των Ιβήρων, φυσικά ο αντίπαλος (όπως αποδείχθηκε) δεν προσφερόταν για δυνατό ανταγωνισμό, ωστόσο τα πρώτα ψήγματα δυνατοτήτων έδειξαν ότι η Γερμανία είναι ικανή να προχωρήσει αρκετά μακριά στη διοργάνωση.